Tartalom

Tűzlégzés

A tűzlégzés kiválóan alkalmas arra, hogy gyorsan energetizálja az egész testet. Különálló alkalmazása is ajánlott meditáció elõtt.





1. Üljünk kényelmesen. egyenes háttal, miközben állunk kissé elõrehajlik. Kezünk az ölünkben. vállak ellazulnak.
2. Töltsük meg tüdõnket alulról felfelé rövid, gyors belégzésekkel. Lélegezzünk be orron keresztül és ezalatt képzeljük el, hogy egy lángnyelv emelkedik fel a gerincünk mentén. Majd az orron át történõ kilégzéssel erõfeszítés nélkül ürítsük ki tüdõnket.
3. Végezzük el a gyakorlatot tizenkétszer, ki-belégzésekkel.





Amikor tanuljuk, először a hasi légzést kell megéreznünk magunkon, magunkban. Ez tehát az első lépés a tűzlégzés felé, de nem azonosítható vele. A hasi légzés után vesszük és tanuljuk a nagy jógalégzést, vagy teljes légzést. Ennek elején hasba lélegzünk, majd fel a tüdőbe, és végül a tüdőcsúcsba. Kifelé ugyanezen sorrendben.
A kundalini jógában sokszor alkalmazott tűzlégzés alapja tehát a hasi légzés. A has mozog, mert a tüdőbe olyan módon áramlik a levegő, hogy a tüdő a rekeszizmot lefelé tolja, ezáltal a hasban található minden szervet megmozgatja. Olyan nagyon képesek vagyunk ezt a rekeszizom általi nyomó-masszírozó mozgást fokozni, hogy a szervek egymásnak továbbítják ezt egészen a gátizomig, vagyis a gerinc legeslegalsó részéig, és még azon is túl... hogy meseszerű legyek.
Persze, ennek megérzéséhez (pontosabban a gátizom elernyedtségének és a finom nyomásnak megérzéséhez) az intimtornában jó dolog némi jártasságot szerezni. Még mindig csak az alapnál tartunk.
Miért ilyen hosszan? Azért, mert előbb az alap, a megfelelő mozgás, és csak azután tudunk megfelelően tűzlélegezni.
A megfelelően szó azért fontos, mert pontosan ez választja el a tűzlégzést a transzlégzéstől és a hiperventillációtól. Ez utóbbi kettő sem azonos persze.
Hiperventilláció is gyors, de csak a felső részbe szívja a levegőt. Ahhoz hasonló érzés tűzlégzésnél is előfordulhat, de itt NEM cél a tudatmódosító hatás, így azt a nyak és váll megmozgatásával rögtön kiküszöböljük. A transzlégzés lehet gyors, lehet lassú is, és közben sokszor nem is veszünk levegőt, ha éppen "utazunk". Az lehet felszínes is néha, de jellemzőbb a mély, nagyon mély légzés.
A tűzlégzés tehát hasba történik, nem túl mély, nem is csak pihegés, hanem egyenletes, orron történő. Nem is a lélegzés, hanem a has mozgása indít, vagyis szinte hasból nyomjuk-engedjük a rekeszizmot, ami aztán csökkenti-növeli a helyet a tüdőben, és így szabályozza a levegő áramlását. Nézzük, mit mond róla a könyv, ami kissé más oldalról közelíti meg: A tűzlégzés központja a köldök mögött található, a harmadik csakrára öszpontosítunk.
Segíthet, ha a kéz a hason van, de nem az irányít, csupán érez és a figyelmet vezeti. Nem hangsúlyos sem a kilégzés, sem a belégzés, azonos ütemű, és nagyon gyors. Kezdőknek csupán egyetlen perc. Ez az egyetlen perc is tud változást elérni, ezért is tartják a kundalini jógát az elfoglalt emberek nagy segítségének. Tűzlégzés mint vitalizáló technika Ez itt inkább transzlégzés mint tűzlégzés