Tetsünknek, szervezetünknek is megvan a maga biológiai órája. Általános érvényű dolgok állnak itt az alábbiakban, amelytől kisebb-nagyobb eltérés lehet, de nagyvonalakban mindenki számára segítséget nyújthat fizikai működésünk jobb megismeréséhez:
MINDENNAPI TÁPLÁLKOZÁSUNKkal összefüggő hatások:
1. ciklus
déli 12 órától, este 20 óráig az élelemfölvétel: az EVÉS, EMÉSZTÉS.
Ebben az időszakban történik a gyomorba jutó ebéd és vacsora. Ebédnél javaslom, hogy ne terheljük hússal emésztésünket. Helyette gabonaféléket, tésztaféléket, gőzölt-párolt zöldségeket és salátákat ajánlok. Inkább az esti étkezésnél fogyasszunk húst, de úgy, hogy 18 és 20 óra között záruljon le vacsoránk. Így a gyomor időben fel tudja dolgozni és továbbítani az élelmet a belekbe, ahol hatékonyan megindulhat a fölhasználás.2. ciklus
este 20 órától, hajnal 04 óráig a BEÉPÜLÉS, FÖLSZÍVÓDÁS, FELHASZNÁLÁS történik.
A megfelelően társított étel kb. három óra eltelte után hagyja el a gyomrot, készen, arra, hogy testünk vérkeringésébe felszívódjon. A helytelenül összetársított étel akár 8-12 óráig is a gyomorban tartózkodik.3. ciklus
hajnal 04 órától, déli 12 óráig KIVÁLASZTÁS-SALAKMENTESÍTÉS ideje.
Az emésztés minden más testi folyamatnál több energiát igényel. A gyümölcs kívánja a legkevesebb energiamennyiséget. Minden más étel leállítja, hátráltatja a kiválasztás folyamatát, növelve a szervezet megterhelését és a nem kívánt kilók számát. A kiválasztás a mérgező maradékoknak és a túlsúlynak, a testből történő eltávozását egyaránt jelenti. A baj ott van, hogy túltápláltak vagyunk, ami azt mutatja, hogy nincs egyenes arányban a mozgásunk és a felvett táplálék, illetve a fölvétellel több idő telik el, mint a kiválasztással.(következik testünk napi órarendje, a második részben)Időpontokra lebontva szervezetünk órájának működése:
24-01 óra: csökken a testhőmérséklet és a vérnyomás, a szervezet nyugalmi állapotban van. De egyben a lazító, relaxációs gyakorlatok végzéséré, meditációra a legalkalmasabb idő.
01-02 óra: A fájdalmakat ekkor a legnehezebb elviselnünk.
02-03 óra: A legtöbb gyermek ezekben az órákban jön a napvilágra. A máj működése most a legerőteljesebb, ekkor dolgozza fel az előző nap minden mérgező anyagát. Ilyenkor sose fogyasszunk alkoholt.
03-04 óra: Ebben az órában vagyunk kitéve leginkább balesetnek, mert ekkor a legalacsonyabb a vérnyomás, ezért aluszékonyabbak, figyelmetlenebbek vagyunk. Az éjszakai dolgozók legkockázatosabb időszaka.
04-05 óra: Most fázunk a leginkább, hiszen bőrünk hőmérséklete ekkor a legalacsonyabb. De pont ekkor a herék maximális mennyiségben képesek kilövellni magukból a tesztoszteron férfihormonokat.
05-06 óra: Vérnyomásúnk lassan emelkedni kezd, felkészülünk a reggeli ébredésre. A mellékvesék kiöntik a kortizon aktív hormonokat és megszólal a belső csengő - Ébresztő!
06-07 óra: A vastagbél ürítése könnyebbé teszi szervezetünket, nagyobb lesz teljesítőképessége. Egyben ekkor termelődik legintenzívebben a nemi hormon szervezetünkben. Ez itt a szerelem órája!
07-08 óra: Ekkor ébrednek fel a női szexuális hormonok. A gyengébb nem számára elérkezett az idő a szerelemre. Egyben csúcson az éberségünk. Autózást, nyelvtanulást, tesztfeladatokat ekkor végezzük.
08-09 óra: A gyógyszerek ilyenkor a leghatásosabbak, kevesebb tabletta is nagyobb hatást fejt ki. Szervezetünk salaktalanít, beindul a gyomormozgás. Idényjellegű gyümölcslé, vagy gyümölcs fogyasztás ekkor javalt.
09-10 óra: Az agy ebben az időben tud legjobban alkotni, tanulni. Most a legalacsonyabb a láz, nyugodt a szervezet.
10-11 óra: A szív teljes erőbedobással tud dolgozni. Aki teheti ekkor mozogjon, dolgozzon. Szellemi és fizikai teljesítményünk maximumát érhetjük el. De csak délig történjen a terhelés.
11-12 óra: A szív még erősen dolgozik. Kiránduláshoz és friss levegőhöz a legjobb időpont. Vége lehet a lótás-futásnak, ideje megpihenni.
12-13 óra: Beindul a nagyfokú gyomorsav termelődés, erre a legjobb orvosság a helyesen társított étkezés. Az agy tevékenysége csökken a szervezet minden energiáját az emésztésre fordítja. Az anyagcsere lelassul.
13-14 óra: A déli fáradtság most tetőzik. Az epén kívül minden szerv csendespihenőben van. Ha tehetjük pihenjünk le, vagy egy kicsit sétáljunk.
14-15 óra: Az agy ismét teljes kapacitással kezd dolgozni. Iskolai feladatokat ekkor jó megoldani. Kevesebb fájdalmat érzünk, hatásos az ivókúra és egy séta.
15-16 óra: Az érzéstelenítés most a leghatásosabb, ilyenkor tanácsos fogorvoshoz menni.
16-17 óra: Az izmok a legjobb formában érzik magukat, készen állnak a bemelegítésre és rekordkísérletekre. Fájdalomérzés ismét alábbhagy.
17-18 óra: A haj és a körmök ekkor nőnek a leggyorsabban, a bőrt is ekkor jó ápolni.
18-19 óra: Aktív sportoláshoz az idő még mindig optimális. A test kevesebb energia ráfordítással gyorsabban felfrissül. A vesék készek nagyobb mennyiségű folyadék felvételére.
19-20 óra: A test lassan nyugalmi fokozatra kapcsol. Vacsorára a gyomor ismét munkához lát, de falánksággal nem jó túlterhelni. Reakcióidőnk most a legjobb.
20-21 óra: Az elmélkedéshez, tanuláshoz, alkotáshoz a megfelelő időszak.
21-22 óra: A vérnyomás csökken, az aluszékonyság növekvőben van. Aki nem veszi figyelembe szervezete jelzését a lefekvéshez, az gyengíti immunrendszerét.
22-23 óra: A nyugalom órája, lelassul anyagcserénk, vérnyomásunk. Pihenünk.
23-24 óra: A szervezet mély álomba szenderül, szerveinket a belső óra alapműködésre kapcsolja. Még ha éjszakai életet is élünk, kíméljük gyomrunkat, emésztőszerveinket, mert azok már alszanak.